Kendi Doktorunuz Olun! Vücuttaki Bu Noktalar Kaygı ve Stresi Yok Edecek!

EFT alternatif bir psikoterapi biçimi olup yüzünüzün kenarlarına ya da avucunuzun yanına parmak uçlarınızla hafif dokunuşlar yaparak gerçekleştirilen dokunma pratiğini içeriyor. İşte, EFT noktaları ve EFT’nin uygulanış biçimi…

Yapılan bir çalışma, parmakları kullanarak yapılan basit bir vurma tekniğinin kaygıyı dakikalar içinde azaltabildiğini gösterdi.

EFT NOKTALARI NELER?

İşaret ve orta parmağı kullanarak 10 dakika boyunca vücuttaki sekiz belirli noktaya vurmayı içeren ‘akupunktur noktaları’, Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcılarının enerji akışına inandıkları ve vücuttaki ‘meridyenler’ adı verilen yolların uçlarında yer alıyor.

Vurma yöntemi, zihinsel yeniden çerçeveleme egzersizleriyle birleştirildi ve EFT (duygusal özgürlük teknikleri) olarak bilinen bir strateji oluşturuldu.

EFT’nin uygulanması için akupunktur noktalarına dokunulması önemli. Duygusal özgürleşme tekniği için bu noktalar avuç içinin yan tarafı, serçe parmağın altı, kaş ortası, gözlerin yanı, burun altı, göz altı, köprücük kemiği, kol altı ve çene.

Sonuçlara göre, araştırmaya katılan ve belirli fobileri olan 22 öğrenci, tedavi sonrasında fobileri hakkında daha az sıkıntı ve kaygı yaşadıklarını bildirdi.

DERİN NEFES ALMAKTAN DAHA ETKİLİ

Explore dergisinde yayınlanan çalışma, EFT’nin kaygıyı azaltmada derin nefes almaktan daha etkili olduğunu ortaya koydu. EFT, akupunktur, maruz kalma terapisi ve bilişsel yeniden yapılandırma unsurlarını içeren, farmasötik olmayan bir yaklaşım olarak biliniyor.

Çalışmada, 10 dakika boyunca EFT’yi uygulayan kişilerin fobiyle ilgili kaygılarında önemli azalmalar olduğu ve yükseklik, hamamböceği, yılan, şırınga, karanlık ve hamamböceği dahil korktukları nesneye daha kolay yaklaşabildikleri görüldü.

EFT NASIL UYGULANIR?

EFT, kişinin kendi kendine kolaylıkla uygulayabileceği çok etkili bir teknik. Parmak uçlarıyla, bedendeki bazı akupunktur noktalarına vurulur ya da masaj yapılır. Bu işlem yapılırken zihindeki sorunlara odaklanılmalıdır. EFT ile niyet ve hedef; ruha, bedene zarar veren bozuk enerjiyi dışarı atmak. Bozuk enerjinin bedeni terk etmesi; esneme, gözlerin yaşarması, ağlama ya da vücudun herhangi bir yerinde duyumsanan bir his olabilir.

EFT HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

EFT; öfke, stres, korku, endişe, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, nefret, kıskançlık, öz güven eksikliği gibi bireyin ruh halini olumsuz etkileyen duyguları kontrol altına almak için uygulanabilir. Ayrılık anksiyetesinde, yalnızlık hissinde, bolluk ve bereket bilincine varmak gibi durumların hepsinde EFT vuruşları yapılabilir. Ayrıca EFT birçok fizyolojik sorunda, bağırsak ve göz problemleri gibi bazı rahatsızlıklarda, sigara gibi olumsuz alışkanlıklarda şaşırtıcı sonuçlar almanın mümkün olabildiği bir teknik.

EFT’Yİ KİMLER UYGULAYABİLİR?

EFT, kişilerin hem kendilerine hem de başkalarına uygulayabilecekleri basit bir teknik. Ancak EFT öncesinde bilinç ve bilinçaltı uyumu sağlanmalı. Aksi halde vuruşların bir anlamı olmaz. Kişi, kendisine karşı oldukça samimi olduğunu düşünse de bilinçaltı, bu yüzleşmeyi engelleyebilir. Bu nedenle başlangıçta, bir terapist ile çalışılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir