Eski CHP’li başkandan tehdit iddiası: Odam defalarca basıldı

CHP Erzincan İl Başkanı Zeynep Erdoğan Sarıca, 4 Ekim’de göreve başladı, 1.5 ay sonra ise 20 kişilik yönetim kurulundan 13’ünün istifa etmesi üzerine il başkanlığı düştü. Süreci anlatan Zeynep Erdoğan Sarıca, 4 Ekim’de yapılan CHP Erzincan İl Kongresi sırasında parti üyesi olmadığı için il başkanlığına aday olamayan Yalçın Tanrıverdi’yi suçlayarak, tehdit edildiğini ve odasının basıldığını ileri sürdü. Yalçın Tanrıverdi ise Sarıca’nın iddialarını yalanladı.

CHP’de 38. Olağan Kurultay öncesi 81 ilde yapılan başkanlık seçimlerini kazanan üç kadından biri Zeynep Erdoğan Sarıca’ydı. Eski İl Başkanı Erdem Topçu’nun aday olmadığı kongrede Yalçın Tanrıverdi ile Özkan Yılmaz yarışacaktı. Ancak devlet memurluğundan istifa eden Yalçın Tanrıverdi, partiye üyelik işlemleri tamamlanmadığı gerekçesiyle aday olamadı. Bunun üzerine Yalçın Tanrıverdi’nin yönetim kurulu listesinde yer alan Zeynep Erdoğan Sarıca aday oldu ve oy kullanan 250 delegeden 147’sinin oyunu alarak CHP’nin Erzincan’daki ilk kadın il başkanı oldu.

Ancak 1.5 ay sonra yönetim kurulundaki 20 isimden 13’ü istifa etti ve böylelikle Sarıca’nın da başkanlığı düşmüş oldu. Sarıca, kongreden sonra partiye üye olan Yalçın Tanrıverdi’nin girişimleriyle başkanlığının düştüğünü ve tehdit edildiğini ileri sürdü.

‘BİZİ KANDIRMIŞ’

Sarıca, kongre günü nasıl aday olduğunu ve sonrasını şöyle anlattı:

“Kongre günü partiye üyeliği olmadığı için adaylığı kabul edilmeyince Yalçın Tanrıverdi, ‘Üyeliğim gelene kadar Zeynep Hanım başkan olsun, üyeliğim gelince ben başkan olurum’ dedi. O gün günü kurtarmak için böyle bir çözüm sunuldu. Seçimi kazandım. Mazbatamı aldığım gün, Yalçın Bey’in üyeliği gelir gelmez istifa edeceğimi, Yalçın Bey’e başkanlığı bırakacağımı söyledim.

Ancak Yalçın Bey bizi kandırmış. Üyelik için başvurduğunu ve kendisinin engellendiğini söylemişti. Halbuki kazanamazsa SGK’deki görevine dönebilmek için üyelik başvurusunu hiç yapmadığını öğrendim. Olayın iç yüzünü sonradan öğrenince istifa etmeyi reddettim. Sonrasında, eski Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye gittim. Kılıçdaroğlu, ‘İstifanı kabul etmem, bizde emaneten başkanlık söz konusu olmaz, sen görevine devam edeceksin’ dedi. Ancak Kılıçdaroğlu kurultayı kaybetti ve Özgür Özel, Genel Başkan oldu. Sayın Özel’le de görüştüm, Erzincan’da sorunlar olduğunu söyledim. Özel, heyet gönderileceğini belirtti.”

Yalçın Tanrıverdi’nin partiye üye olmasının ardından istifa etmesi için kendisine baskı yapıldığını, tehdit edildiğini ve Tanrıverdi’ye yakın isimler tarafından odasının defalarca basıldığını ileri süren Sarıca, “Neden suç duyurusunda bulunmadınız?” sorumuzu “Yerel seçim sürecine doğru giderken partim zarar görmesin istedim. Bana ‘Erzincan’a heyet göndereceğiz, sorunu çözeceğiz, bekleyin’ dendi. Ancak şimdi yasal başvuruda bulunacağım, tutanaklarım elimde. Genel Merkez’e de tutanakları 10 Kasım’da verdim ama ne yazık ki sesimi duyuramadım’’ diye yanıtladı.

Son gelişmeler üzerine Fevziye Köylü, Genel Merkez tarafından Erzincan İl Başkanı olarak atandı, Yalçın Tanrıverdi ise Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Sarıca yapılan yeni atamayı da değerlendirerek, ‘’Beni tehdit edenlerin hepsi şu an yönetime atandı. Ancak şimdi yasal başvuruda bulunacağım, tutanaklarım elimde, hakkımı arayacağım’’ dedi.

YALÇIN TANRIVERDİ: ZEYNEP HANIM SÖZLÜ PROTOKOLE UYMADI

Sarıca’nın iddialarını sorduğumuz Yalçın Tanrıverdi ise baskı ve tehdit iddialarını reddetti. ‘’Seçim sonrası 8 ilçe başkanı, 17 merkez ilçe yöneticisi ‘Sizinle çalışmak istemiyoruz’ dedi. Bu cümleden sonra neden istifa etmemiş?’’ diyen Tanrıverdi SGK’den da istifa ettiğini, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Tanrıverdi sözlerini şu şekilde tamamladı: ‘’Kongre günü yapılan bir sözlü protokol vardı. Sözlü protokole Zeynep Hanım’ın uymaması sonucu süreç bu noktaya gelmiştir. Akabinde yaşanan durum genel merkeze intikal etmiştir. Genel Merkez tarafından tutulan rapor ile konu sonuçlanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir