80 bin otomobil sahibini bekliyor! Otomobil piyasasında son durum

Otomobil piyasasıyla ilgili son bilgiler haberimizde.

İlk olarak şunu belirtelim; özellikle pandemi sonrası arzın kısıtlanması nedeniyle yatırım aracına dönüşen otomobilde artık durum farklı: Şimdi güçlü olan alıcı.

Kredi faizlerinin yükselmesi, bu nedenle kredi kullanımının neredeyse tamamen ortadan kalkması ve ikinci el araç ilanlarına getirilen kısıtlama, otomobil fiyatlarında görece düşüşe ve duraksamaya neden oldu.

Geçtiğimiz aylarda her ay alınan araçların yaklaşık yüzde 40’ı yatırım amaçlıydı ancak artık öyle değil. Ama, yatırım amacıyla alınan araçlarda bir yığılma oluştu. Yatırım amacıyla alınan sıfır ya da ikinci el yaklaşık 80 bin aracın şu an satılmayı beklediği sektörü yakından takip edenlerin aktardığı önemli bir bilgi.

Gazeteci ve otomotiv yazarı Halil Okşit de, aynı bilgiyi ve otomotiv piyasasının yeni dinamiklerini katıldığı bir televizyon yayınında aktardı.

“Artık tedarik ve çip sorunu yok, yeni araç bulunurluluğu sorunu ortadan kalktı. Firmalar üretimi artırdı, yeni araç satışları da artmış durumda. Filolar avantajlı fiyatları yakalamaya başladı. Peşin parası olan alıcı, istediği aracı istediği anda bulabiliyor.” diyen Okşit,

“Sıfır araç kredileri devreye girdi. Krediler 200-300 bin TL bandında. Araç fiyatlarına bakıldığında düşük kalıyor ama bunu bekleyen de varmış. Alım gücü düşük ama bu durum, eylül ayı itibarıyla satışları durdurmadı. 95 bin adete doğru gidiyor satışlar ve bu tarihin en yüksek satışının yapıldığı eylül ayı olacak.” şeklinde konuştu.

Daha önce elinde parası olan vatandaşın bayilerde üvey evlat muamelesi gördüğünü, ancak şu an bunun ortadan kalktığını ve artık tüketicinin yeniden güçlü olduğu bir döneme girildiğini söyleyen Okşit, “Geçen hafta bir markanın üst düzey yöneticisi, ‘Birkaç ay önce telefonumu açamaz haldeydim, şimdi yüzüme bakan yok” şeklinde konuştuğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir