355 milyon TL ceza: Listede Ülker, Nestle ve ETİ de var

Rekabet Kurulu bazı gıda firmaları hakkında yürüttüğü soruşturmaları tamamladı. Listede devasa firmalar dikkati çekti.

Aralarında Nestle Türkiye, Eti Gıda ve Ülker’in iştiraki Horizon Hızlı Tüketim’in de bulunduğu gıda şirketlerine toplam 355 milyon lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan duyurulara göre, Aksaray Unlu Mamulleri Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bazı firmaların Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiası ile kurula şikâyette bulunmuştu.

DANONE HAKKINDA “CEZAYA MAHAL YOK” KARARI

Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. ve Tic. AŞ ve Nestle Türkiye Gıda Sanayi Anonim Şirketi (AŞ) tarafından rekabete duyarlı bilgi değişimi yoluyla kanunun ihlal edilip edilmediğinin tespitine dair soruşturma tamamlandı.

Danone Tikveşli Gıda hakkında idari para cezası uygulanmasına yer olmadığı kararlaştırıldı.

Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ’ye ise kanunun ilgili hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle 260 milyon 183 bin 629 lira para cezası verildi.

Aynı dosyada haklarında soruşturma açılan ve uzlaşma talebinde bulunan Eti Gıda San. ve Tic. AŞ’ye 36 milyon 96 bin 652 TL; Horizon Hızlı Tüketim Ürünleri Üretim Pazarlama Satış ve Ticaret AŞ ise, 55 milyon 140 bin 344 lira para cezasına çarptırıldı.

Binboğa Üretim Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, alıcılarının yeniden satış fiyatını belirleyerek kanunu ihlal edip etmediğine dair soruşturmada firmaya 3 milyon 938 bin 700 lira ceza kesildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir